Uroda +50

sobota, 16 lipca 2016

Vouge

Vogue – amerykański magazyn o modzie i stylu życia skierowany do kobiet. Czasopismo wydawane jest od końca XIX wieku do dziś, które obecnie dostępne jest w 21 krajach[2]. W periodyku ukazują się także artykuły dotyczące życia gwiazd, sztuki, czy polityki. Vogue uważany jest za najważniejsze kobiece pismo w świecie mody.
W roku 1892 Arthur Turnure zaczął wydawać Vogue jako tygodniowe czasopismo na terenie Stanów Zjednoczonych. Przedsięwzięcie sponsorował Kristoffer Wright. Pierwszy numer czasopisma pojawił się 17 grudnia 1892 roku, a jego cena wynosiła 10 centów (ekwiwalent $2.63 z roku 2016). Głównymi czytelnikami czasopisma, według zamierzeń Turnere'a, miała być nowojorska arystokracja. Jego intencją było stworzenie publikacji celebrującej "ceremonialną stronę życia".
1905 roku, na rok przed śmiercią Turnere'a, Vogue zostało kupione przez Condé Montrose Nasta. Nowy właściciel zamienił czasopismo w dwutygodnik oraz rozpoczął ekspansję na rynki zagraniczne. Po swojej podróży do Wielkiej Brytanii w roku 1916, rozpoczął wydawanie Vogue w tym kraju. Następnymi państwami, w których zaczął być wydawany Vogue to: HiszpaniaWłochy i Francja w 1920 roku.
W latach '60 XX wieku, wraz z Dianą Vreeland jako redaktorką naczelną (ale i jako osobistością), Vogue otworzyło się na dyskusje dotyczące rewolucji seksualnej, m.in. prezentując współczesną modę. W tym celu czasopismo zaczęło sięgać do butików z East Village, takich jak Limbo na placu św. Marka, czy też do osobowości takich jak Andy Warhol.[5].
W roku 1973 Vogue stało się miesięcznikiem. W czasie, gdy redaktorem naczelnym czasopisma była Grace Mirabellamagazyn przeszedł przez gruntowne redakcyjne oraz stylistyczne zmiany, co było odpowiedzią na zmiany w stylu życia grupy docelowej.

WikipediaPolki również miały swój  udział w tworzeniu pisma.

Magdalena FrąckowiakAnja Rubik


Małgosia BelaAnna JagodzińskaMadonna
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz