Przejdź do głównej zawartości

Niezwykle domy / Arka


Dom pod różnymi znaczeniami przeważnie kojarzy się z budynkiem.Od dzisiaj chcę prowadzić cykl niezwykłych domów.Na pierwszym miejscu nasz rodak i jego pomysł .


Robert Konieczny, to jeden z najczęściej nagradzanych i wyróżnianych polskich architektów. Ostatnio głośno było o zaprojektowanym przez katowickiego architekta Muzeum w Szczecinie, ale od lat znany jest przede wszystkim ze swoich domów, często nietypowych, awangardowych, zawsze w kontrze wobec tego co modne, a bywa że wyprzedzających swoją epokę. Są wśród nich Dom Bezpieczny, Dom Autorodzinny, Dom Aatrialny, a także Dom typOwy, w końcu również Living Garden House oraz dom własny architekta i jego rodziny – Arka Koniecznego.

Arka Koniecznego stoi na pięknym, zielonym zboczu góry w Brennej w Beskidach. Jego projektowanie trwa dwa dni, przynajmniej wersji ostatecznej domu, bo pierwszej – dwa lata. Tyle, że architekt, jak sam wspominał w licznych wywiadach, po dwóch dniach budowy zdecydował, że to jednak nie to, rodzina myślała, że żartuje, ale nie... 

Nazwa domu nie jest przypadkowa, bo w kształcie przypomina statek, czy właśnie arkę. Tam gdzie domy zazwyczaj płasko stykają się z ziemią jest spadzisty dach, ze ściętymi ścianami szczytowymi,  dach wieńczy też oczywiście szczyt budowli. Ten u góry jest szczelny, spadzisty, aby woda, czy śnieg swobodnie po nim spływały. Ten na dole wręcz przeciwnie – nieszczelny. Takie rozwiązanie, to nie fanaberia architekta, a funkcjonalne rozwiązanie - dom bowiem stoi na palach, aby budynek nie osunął się ze zbocza, a pod nim mogła swobodnie przepływać woda, „dach” przykrywa pale. 

Praktyczna jest także konstrukcja z żelbetu, inne trzeba by wykończyć, może pomalować, beton konstrukcyjny elegancki jest sam w sobie i właściwie, czemu nie, gotowy. Poza betonem na fasadzie widzimy też szkło, dużo szkła, bo ponad 22 metry tafli, za którą rozciąga się piękny widok na góry. - Dom jest ramą dla tego widoku – mówił sam Konieczny.  Dlatego jak dodawał w wywiadach ważne było, aby dobrać odpowiedni rodzaj szkła, który z jednej strony nie będzie przyciemniał widoku, z drugiej będzie chronił wnętrza przed nagrzaniem. 


Arka Koniecznego była wymieniana w niemal wszystkich branżowych związanych z architekturą czasopismach, zaś w ubiegłym roku otrzymała nagrodę w kategorii „dom jednorodzinny” w konkursie Architektura Roku 2015. 


źródło Dziennik zachodni,Strefaagro,You Tube

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Professional Wedding Photographer

Międzynarodowe Stowarzyszenie Profesjonalnych Fotografów Ślubnych (International Society of Professional Wedding Photographer, ISPWP) w każdym kwartale wybiera zwycięzców 20 kategorii fotografii ślubnej, co daje 80 nagrodzonych zdjęć w ciągu roku. Zapraszamy do wyjątkowej galerii będącej podróżą przez fotografię ślubną na całym świecie.

ISPWP jest organizacją stworzoną przez profesjonalnych fotografów, która zrzesza najlepszych fotografów ślubnych na świecie. Międzynarodowe Stowarzyszenie Profesjonalnych Fotografów Ślubnych istnieje po to, aby podnosić standardy wykonywania zawodu, jakim jest fotograf ślubny. Stanowi również cenne źródło informacji dla klientów, którzy chcą mieć pewność, że zatrudniają renomowanego i profesjonalnego fotografa ślubnego.
Są to zdjęcia konkursowe z  2014 roku. Spośród 80 nagrodzonych w różnych kategoriach wybrałam te,które do mnie przemówiły,jest również akcent polski. Wizje fotografów są zbyt piękne aby poszły w zapomnienie dlatego w gąszczu internetowych i…

Las w Witkowicach

Las w Witkowicach (małopolskie) kryje mroczną tajemnicę. O lesie stało się głośno po tym, jak opisano przypadek niewyjaśnionego zaginięcia 9 studentów, którzy zorganizowali w nim imprezę. Do dziś nie wiadomo, gdzie są i jaki jest ich los. Jeszcze bardziej niezwykłe są okoliczności towarzyszące ich poszukiwaniom, a dokładnie to, co spotkało przyjaciół jednego z zaginionych... Do niewyjaśnionego zniknięcia 9 osób doszło w październiku 2001 roku. To historia, którą niektórzy ochrzcili już mianem "polskiego Blair Witch". Choć do zaginięcia doszło tak dawno, wciąż w internecie trwają dyskusje nad prawdziwością tej historii i okolicznościami "incydentu z lasu Witkowice".
Jak wynika z zamieszczonych w internecie opisów, których autorami wydają się być znajomi zaginionych ludzi, policja najwyraźniej tuszowała sprawę. Trudno powiedzieć, dlaczego. Niemniej jednak samo zniknięcie dziewięciu osób nie było ostatnim, związanym z tą sprawą tajemniczym zdarzeniem. Oto relacja przyja…

Marry Me?

Lato jest ulubionym czasem na ślub ale również na zaręczyny. 

Cytuje dzisiaj blog "Szalona Panna Młoda",bardzo ciekawy dla wszystkich tych ,którzy planują się pobrać. 
Dzisiaj temat o błędach popełnianych przy zaręczynach. Polecam!

http://www.szalonapannamloda.com.pl/2014/12/8-bedow-popenianych-przy-zareczynach.html8 BŁĘDÓW POPEŁNIANYCH PRZY ZARĘCZYNACH Na wstępie chce zaznaczyć, że błędy popełniane przy zaręczynach, które wymieniłam poniżej, są przeze mnie wytypowane, dla niektórych więc, mogą nimi nie być.
Aby obronić naszych mężczyzn, muszę dodać, że rozumiem, że to dla nich jedna z najbardziej stresujących chwil w życiu, a gdzie stres, tam pojawiają się błędy. Dlatego też, wszystko trzeba planować, wtedy choć część tych błędów można będzie wyeliminować.

1. Odpowiedź brzmi nie
Często zastanawiałam się, co kieruje kobietami, które w tej jakże podniosłej chwili, mówią swojemu parterowi NIE!. Wydaje mi się, że w większości przypadków nie jest to "wina" kobiet tylko mężcz…