Uroda +50

piątek, 5 sierpnia 2016

Niezwykle domy / Arka


Dom pod różnymi znaczeniami przeważnie kojarzy się z budynkiem.Od dzisiaj chcę prowadzić cykl niezwykłych domów.Na pierwszym miejscu nasz rodak i jego pomysł .


Robert Konieczny, to jeden z najczęściej nagradzanych i wyróżnianych polskich architektów. Ostatnio głośno było o zaprojektowanym przez katowickiego architekta Muzeum w Szczecinie, ale od lat znany jest przede wszystkim ze swoich domów, często nietypowych, awangardowych, zawsze w kontrze wobec tego co modne, a bywa że wyprzedzających swoją epokę. Są wśród nich Dom Bezpieczny, Dom Autorodzinny, Dom Aatrialny, a także Dom typOwy, w końcu również Living Garden House oraz dom własny architekta i jego rodziny – Arka Koniecznego.

Arka Koniecznego stoi na pięknym, zielonym zboczu góry w Brennej w Beskidach. Jego projektowanie trwa dwa dni, przynajmniej wersji ostatecznej domu, bo pierwszej – dwa lata. Tyle, że architekt, jak sam wspominał w licznych wywiadach, po dwóch dniach budowy zdecydował, że to jednak nie to, rodzina myślała, że żartuje, ale nie... 

Nazwa domu nie jest przypadkowa, bo w kształcie przypomina statek, czy właśnie arkę. Tam gdzie domy zazwyczaj płasko stykają się z ziemią jest spadzisty dach, ze ściętymi ścianami szczytowymi,  dach wieńczy też oczywiście szczyt budowli. Ten u góry jest szczelny, spadzisty, aby woda, czy śnieg swobodnie po nim spływały. Ten na dole wręcz przeciwnie – nieszczelny. Takie rozwiązanie, to nie fanaberia architekta, a funkcjonalne rozwiązanie - dom bowiem stoi na palach, aby budynek nie osunął się ze zbocza, a pod nim mogła swobodnie przepływać woda, „dach” przykrywa pale. 

Praktyczna jest także konstrukcja z żelbetu, inne trzeba by wykończyć, może pomalować, beton konstrukcyjny elegancki jest sam w sobie i właściwie, czemu nie, gotowy. Poza betonem na fasadzie widzimy też szkło, dużo szkła, bo ponad 22 metry tafli, za którą rozciąga się piękny widok na góry. - Dom jest ramą dla tego widoku – mówił sam Konieczny.  Dlatego jak dodawał w wywiadach ważne było, aby dobrać odpowiedni rodzaj szkła, który z jednej strony nie będzie przyciemniał widoku, z drugiej będzie chronił wnętrza przed nagrzaniem. 


Arka Koniecznego była wymieniana w niemal wszystkich branżowych związanych z architekturą czasopismach, zaś w ubiegłym roku otrzymała nagrodę w kategorii „dom jednorodzinny” w konkursie Architektura Roku 2015. 


źródło Dziennik zachodni,Strefaagro,You Tube

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz