Przejdź do głównej zawartości

Shell Grotto, Margate, Kent

Historia odkrytego w 1853 roku przez chłopca kopiącego w ziemi Shell Grotto do dziś jest tajemnicą. Nie wiadomo kto i w jakim celu ktoś zbudował ten fascynujący system podziemnych korytarzy i komnat ozdobionych ponad czterema milionami muszli, z których część dotarła do wybrzeży Wielkiej Brytanii z Karaibów.

Shell Grotto położone jest w mieście Margate w Anglii w hrabstwie Kent nad Morzem Północnym. Miejscowość przez długie lata nie wyróżniała się dosłownie niczym na tle pozostałych angielskich miast. Wszystko zmieniło się za sprawą przypadkowego odkrycia w XIX wieku. Znaleziono grotę, a w niej kilka milionów muszelek.
W 1835 roku mieszkańcy Margate: James Newlove wraz z synem Joshuą kopali staw na kaczki. Podczas pracy Joshua nagle wpadł kilka metrów pod ziemię. Ojciec szybko wydobył syna na powierzchnię, lecz to, co od niego usłyszał, zmieniło całkowicie ich życie.
James sam zszedł na dół i zobaczył niezwykłą konstrukcję. Wśród tuneli zobaczył piękne mozaiki wykonane z setek tysięcy muszli. Od razu pojął, że dzięki znalezisku on sam może nieźle zarobić, a przy tym rozsławić własne miasto. By lepiej zbadać grotę, przez trzy lata odświeżał i przygotowywał odkryty teren. Zainstalował lampy gazowe, które doskonale rozświetliły korytarz, a już 3 lata później otworzył grotę dla zwiedzających. Do czasu jej otwarcia nikt, oprócz samych odkrywców, nie miał pojęcia o jej istnieniu.
Szacuje się, że w grocie znajduje się około 4,6 miliona muszli. Nadal niejasny pozostaje cel budowy tak zawiłej i rozbudowanej konstrukcji. Przypuszcza, że kiedyś mogła znajdować się tu świątynia, lecz są to jedynie domysły niepodparte dowodami. Nie wiadomo, komu mogłaby być poświęcona. Z grotą jest związanych wiele teorii spiskowych. Pojawiły się głosy, że było to miejsce spotkań sekt i satanistów.


Wśród licznych historii można było usłyszeć m.in., że budowniczymi groty byli członkowie Zakonu Templariuszy. Popularna jest również teoria mówiąca o tym, że grotę zbudowała zamożna rodzina na początku XVIII wieku bez większego celu. Nie udało się jednak oszacować, kiedy powstały tajemne tunele. Bardziej złożone badania nie są możliwe, gdyż naruszyłyby konstrukcję budowli.
Niestety grota uległa pewnym zniszczeniom. Za sprawą lamp gazowych na niektórych muszlach pojawiła się sadza. Niestety do części groty przecieka także woda. Obecnie grotą opiekuje się organizacja non-profit The Friends of the Shell Grotto.
Teraz grota jest otwarta dla zwiedzających. Po przejściu 20 metrów korytarzem ujrzymy pomieszczenie o wielkości około trzydziestu metrów kwadratowych. Tunele całkowicie pokryte są mozaikami z muszelek. W samym centrum znajduje się ołtarz, który został uszkodzony w czasie II wojny światowej.

źródło onetpodróże,zdjęcia net

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Professional Wedding Photographer

Międzynarodowe Stowarzyszenie Profesjonalnych Fotografów Ślubnych (International Society of Professional Wedding Photographer, ISPWP) w każdym kwartale wybiera zwycięzców 20 kategorii fotografii ślubnej, co daje 80 nagrodzonych zdjęć w ciągu roku. Zapraszamy do wyjątkowej galerii będącej podróżą przez fotografię ślubną na całym świecie.

ISPWP jest organizacją stworzoną przez profesjonalnych fotografów, która zrzesza najlepszych fotografów ślubnych na świecie. Międzynarodowe Stowarzyszenie Profesjonalnych Fotografów Ślubnych istnieje po to, aby podnosić standardy wykonywania zawodu, jakim jest fotograf ślubny. Stanowi również cenne źródło informacji dla klientów, którzy chcą mieć pewność, że zatrudniają renomowanego i profesjonalnego fotografa ślubnego.
Są to zdjęcia konkursowe z  2014 roku. Spośród 80 nagrodzonych w różnych kategoriach wybrałam te,które do mnie przemówiły,jest również akcent polski. Wizje fotografów są zbyt piękne aby poszły w zapomnienie dlatego w gąszczu internetowych i…

Las w Witkowicach

Las w Witkowicach (małopolskie) kryje mroczną tajemnicę. O lesie stało się głośno po tym, jak opisano przypadek niewyjaśnionego zaginięcia 9 studentów, którzy zorganizowali w nim imprezę. Do dziś nie wiadomo, gdzie są i jaki jest ich los. Jeszcze bardziej niezwykłe są okoliczności towarzyszące ich poszukiwaniom, a dokładnie to, co spotkało przyjaciół jednego z zaginionych... Do niewyjaśnionego zniknięcia 9 osób doszło w październiku 2001 roku. To historia, którą niektórzy ochrzcili już mianem "polskiego Blair Witch". Choć do zaginięcia doszło tak dawno, wciąż w internecie trwają dyskusje nad prawdziwością tej historii i okolicznościami "incydentu z lasu Witkowice".
Jak wynika z zamieszczonych w internecie opisów, których autorami wydają się być znajomi zaginionych ludzi, policja najwyraźniej tuszowała sprawę. Trudno powiedzieć, dlaczego. Niemniej jednak samo zniknięcie dziewięciu osób nie było ostatnim, związanym z tą sprawą tajemniczym zdarzeniem. Oto relacja przyja…

Marry Me?

Lato jest ulubionym czasem na ślub ale również na zaręczyny. 

Cytuje dzisiaj blog "Szalona Panna Młoda",bardzo ciekawy dla wszystkich tych ,którzy planują się pobrać. 
Dzisiaj temat o błędach popełnianych przy zaręczynach. Polecam!

http://www.szalonapannamloda.com.pl/2014/12/8-bedow-popenianych-przy-zareczynach.html8 BŁĘDÓW POPEŁNIANYCH PRZY ZARĘCZYNACH Na wstępie chce zaznaczyć, że błędy popełniane przy zaręczynach, które wymieniłam poniżej, są przeze mnie wytypowane, dla niektórych więc, mogą nimi nie być.
Aby obronić naszych mężczyzn, muszę dodać, że rozumiem, że to dla nich jedna z najbardziej stresujących chwil w życiu, a gdzie stres, tam pojawiają się błędy. Dlatego też, wszystko trzeba planować, wtedy choć część tych błędów można będzie wyeliminować.

1. Odpowiedź brzmi nie
Często zastanawiałam się, co kieruje kobietami, które w tej jakże podniosłej chwili, mówią swojemu parterowi NIE!. Wydaje mi się, że w większości przypadków nie jest to "wina" kobiet tylko mężcz…