Przejdź do głównej zawartości

Tristan da Cunha

 Najbardziej oddalona zamieszkana wyspa na świecie          

Tristan da Cunha to archipelag sześciu wulkanicznych wysp wchodzących w skład brytyjskiego terytorium zamorskiego Wyspa Świętej Heleny, Wyspa Wniebowstąpienia i Tristan da Cunha. Oddalone są od najbliższego lądu o ponad 2000 km, przez co uważa się je za najbardziej odosobnione zamieszkane miejsce na świecie.

To jest prawdziwy koniec świata. Tristan da Cunha położone są w południowej części Oceanu Atlantyckiego, a od najbliższego sąsiada - Wyspy Świętej Heleny dzieli ją 2000 km, podczas gdy od stałego lądu - wybrzeży RPA w okolicach Kapsztadu ponad 2800 km.
Z sześciu wysp wchodzących w skład archipelagu stale zamieszkana jest tylko największa (ok. 100 km2) - Tristan da Cunha. Tu znajduje się jedyna miejscowość, a zarazem stolica brytyjskiej dependencji Edinburgh of the Seven Seas (Edynburg Siedmiu Mórz), licząca ok. 300 mieszkańców.
Osada zajmuje płaski fragment wybrzeża u podnóża wulkanu Queen Mary's Peak (Szczyt Królowej Marii) - przebiega przez nią jedna droga, wzdłuż której ulokowano m.in. szpital, dwa kościoły, pocztę i supermarket. Jest też port dla niedużych jednostek - droga morska to jedyny sposób dotarcia na Tristan da Cunha, docierają tu pojedyncze statki z RPA oraz nieliczne statki wycieczkowe z turystami chętnymi do podziwiania przyrody i obserwacji ptaków, w tym pingwinów.


Mieszkańcy utrzymują się głównie z turystyki, pełniąc funkcję przewodników, oferując noclegi oraz sprzedając pamiątki, znaczki i monety kolekcjonerskie, oraz rybołówstwa (poławiają langusty, krewetki i ryby), ale też uprawiają niewielkie poletka. Internet dotarł na Tristan da Cunha w 1998 roku...
Wyspy odkrył w 1506 r. portugalski żeglarz Tristão da Cunha, który nazwał je swoim imieniem. Pierwszego zejścia na ląd dokonali w połowie XVII w. Holendrzy, ale to z Brytyjczykami, którzy zaanektowali je w 1816 r., związana jest większość historii wysp. Baza na Tristan da Cunha miała zapobiec próbie odbicia Napoleona Bonapartego uwięzionego na Wyspie Świętej Heleny, odległy archipelag odwiedzali brytyjscy książęta, a podczas II wojny światowej monitorowano stąd niemieckie łodzie podwodne.
W 1961 r. wszyscy mieszkańcy Edynburga Siedmiu Mórz zostali ewakuowani do Anglii po wybuchu Szczytu Królowej Wiktorii. Miasteczko nie ucierpiało jednak zbyt mocno i dwa lata później wyspiarze wrócili na atlantyckie odludzie.

W 2016 r. przypadnie 200. rocznica połączenia Tristan da Cunha z Wielką Brytanią. Z tej okazji władze wyspy rozpisały międzynarodowy konkurs na projekty mające poprawić warunki życia na wyspie i zapewnienie jej zrównoważonego rozwoju. Pomysły mają dotyczyć wykorzystania energii odnawialnej, łatwiejszego dostępu do wody pitnej, przebudowy domów niszczonych przez wilgoć (brak centralnego ogrzewania) i wstrząsy, poprawy jakości gleby, poszukiwaniu nowych źródeł dochodu.


W skład terytorium Tristan da Cunha wchodzą też niewielkie wysepki Nightingale, Middle i Stoltenhoff oraz wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO Inaccessible i Gough. Zarówno Inaccessible (pol. Niedostępna), jak i Gough uważane są za jedne z najbardziej dziewiczych, nienaruszonych ekosystemów morskich w strefie klimatów umiarkowanych. Gough traktowana jest nawet jako najważniejsza kolonia ptaków morskich na świecie. Na klifach, skałach i wśród wulkanicznych szczytów spotkać można 54 gatunki ptaków.

źródło onetpodróże

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Professional Wedding Photographer

Międzynarodowe Stowarzyszenie Profesjonalnych Fotografów Ślubnych (International Society of Professional Wedding Photographer, ISPWP) w każdym kwartale wybiera zwycięzców 20 kategorii fotografii ślubnej, co daje 80 nagrodzonych zdjęć w ciągu roku. Zapraszamy do wyjątkowej galerii będącej podróżą przez fotografię ślubną na całym świecie.

ISPWP jest organizacją stworzoną przez profesjonalnych fotografów, która zrzesza najlepszych fotografów ślubnych na świecie. Międzynarodowe Stowarzyszenie Profesjonalnych Fotografów Ślubnych istnieje po to, aby podnosić standardy wykonywania zawodu, jakim jest fotograf ślubny. Stanowi również cenne źródło informacji dla klientów, którzy chcą mieć pewność, że zatrudniają renomowanego i profesjonalnego fotografa ślubnego.
Są to zdjęcia konkursowe z  2014 roku. Spośród 80 nagrodzonych w różnych kategoriach wybrałam te,które do mnie przemówiły,jest również akcent polski. Wizje fotografów są zbyt piękne aby poszły w zapomnienie dlatego w gąszczu internetowych i…

Las w Witkowicach

Las w Witkowicach (małopolskie) kryje mroczną tajemnicę. O lesie stało się głośno po tym, jak opisano przypadek niewyjaśnionego zaginięcia 9 studentów, którzy zorganizowali w nim imprezę. Do dziś nie wiadomo, gdzie są i jaki jest ich los. Jeszcze bardziej niezwykłe są okoliczności towarzyszące ich poszukiwaniom, a dokładnie to, co spotkało przyjaciół jednego z zaginionych... Do niewyjaśnionego zniknięcia 9 osób doszło w październiku 2001 roku. To historia, którą niektórzy ochrzcili już mianem "polskiego Blair Witch". Choć do zaginięcia doszło tak dawno, wciąż w internecie trwają dyskusje nad prawdziwością tej historii i okolicznościami "incydentu z lasu Witkowice".
Jak wynika z zamieszczonych w internecie opisów, których autorami wydają się być znajomi zaginionych ludzi, policja najwyraźniej tuszowała sprawę. Trudno powiedzieć, dlaczego. Niemniej jednak samo zniknięcie dziewięciu osób nie było ostatnim, związanym z tą sprawą tajemniczym zdarzeniem. Oto relacja przyja…

Marry Me?

Lato jest ulubionym czasem na ślub ale również na zaręczyny. 

Cytuje dzisiaj blog "Szalona Panna Młoda",bardzo ciekawy dla wszystkich tych ,którzy planują się pobrać. 
Dzisiaj temat o błędach popełnianych przy zaręczynach. Polecam!

http://www.szalonapannamloda.com.pl/2014/12/8-bedow-popenianych-przy-zareczynach.html8 BŁĘDÓW POPEŁNIANYCH PRZY ZARĘCZYNACH Na wstępie chce zaznaczyć, że błędy popełniane przy zaręczynach, które wymieniłam poniżej, są przeze mnie wytypowane, dla niektórych więc, mogą nimi nie być.
Aby obronić naszych mężczyzn, muszę dodać, że rozumiem, że to dla nich jedna z najbardziej stresujących chwil w życiu, a gdzie stres, tam pojawiają się błędy. Dlatego też, wszystko trzeba planować, wtedy choć część tych błędów można będzie wyeliminować.

1. Odpowiedź brzmi nie
Często zastanawiałam się, co kieruje kobietami, które w tej jakże podniosłej chwili, mówią swojemu parterowi NIE!. Wydaje mi się, że w większości przypadków nie jest to "wina" kobiet tylko mężcz…