Uroda +50

środa, 3 sierpnia 2016

Wyspa obcych

Dzisiaj o najdziwniejszym miejscu na ziemi jak nazywana jest Sokotra ,surowe w swej naturze ale jakże oryginalne i piękne.


Należące do Jemenu wyspy archipelagu Sokotra są oddalone od jego brzegów o około 400 kilometrów. Izolacja sprawiła, że obecnie około jedna trzecia gatunków roślin występujących na Sokotrze nie rośnie w innych miejscach na Ziemi. Badania naukowe wykazały, że wśród 825 gatunków roślin, które można spotkać na wyspie, 307 to gatunki endemiczne. Archipelag Sokotra został umieszczony w 2003 roku na liście rezerwatów biosfery UNESCO, a w 2008 roku jako obiekt przyrodniczy został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.


Nazwa Sokotra jest utożsamiana z największą wyspą archipelagu, choć obejmuje on jeszcze trzy mniejsze wysepki i izolowane wychodnie skalne. Sokotra ma 130 km długości i 50 km szerokości. Większą część jej powierzchni zajmuje wapienny płas         kowyż (znajdują się tu jaskinie krasowe) i góry Haghier. Klimat jest półpustynny.
Oprócz niezwykłej roślinności, Sokotrę cechuje również duża różnorodność gatunków ptaków, zwłaszcza morskich, i gadów (90% gatunków endemicznych). U wybrzeży Sokotry znajdują się bardzo bogate rafy koralowe.
Wyspę zamieszkuje 40 000 ludzi, w większości pochodzenia arabskiego. Największe miasto - Hadibu - nie ma nawet 10 000 mieszkańców.

Fantastyczny krajobraz z niespotykanymi roślinami sprawia, że Sokotra nazywana jest "wyspą obcych", "wyspą z innej planety" czy "najbardziej dziwacznym miejscem na Ziemi".Smocze drzewa (Dracaena cinnabari) zwane też drzewami smoczej krwi, ze względu na wytwarzany przez nie czerwony sok, to wizytówka wyspy - występują tylko tutaj.
Fot. BE&W


Figa sokotryjska (Dorstenia gigas)
Fot. BE&W
Róża pustyni (Adenium obesum socotranum)
Fot. BE&W

Wadi Dezro, Feregue, centralna część wyspy.
Fot. BE&W


Balsamowiec mirra (Commiphora abyssinica). To właśnie z żywicy tego drzewa wytwarza się wonną mirrę, którą niegdyś balsamowano zmarłych, a obecnie używaną w przemyśle kosmetycznym.
Fot. Thinkstock


źródło Onet podróże


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz