piątek, 14 lipca 2017

Terrarium w słoiku

Od pewnego czasu zauroczyły mnie kompozycje tzw. terrarium w słoiku.Można tworzyć roślinami kompozycje a potem napawać się widokiem co z tego wyszło.Frajda i relaks a przede wszystkim wielka radocha ,że zrobiliśmy coś nowego.Polecam wszystkim nawet tym,którzy twierdzą ,że nie potrafią.A oto kilka wskazówek:

Masz tylko parapet, jesteś mega leniuchem, a może nużą cie zwykłe kwiatki w doniczkach lub chcesz zająć fajnie swoje dziecko? Terrarium garden, czyli ogród w słoju jest pomysłem właśnie dla ciebie!

Banalny i szybki w wykonaniu. W zasadzie nie wymaga instrukcji bo o co chodzi każdy widzi. Potrzeba spore szklane naczynie i z pokrywką lub bez, troszkę ziemi, parę kamyków, ew. garść żwiru. Jest kilka szkół sadzenia w szkle. Ja polecam wprowadzenie najpierw kamieni i ew. uzupełnienie szpar żwirem i ziemią. Tę ostatnią możecie w zasadzie ograniczyć do tej w której kupicie roślinę. Rośliny po prostu utykamy w szczeliny. Jeśli chcecie przybajerować kompozycję możecie użyć kolorowego żwiru, muszli i kawałków wapiennych skał jak ja, lub innych dodatków jakimi dysponujecie. Tu ogranicza was tylko wasza fantazja!
Są też dwie możliwości uprawy roślin w słoju:
  • Pierwsza zakłada podlanie i szczelne zamknięcie uprawy. Powinniśmy uzyskać niemal bezobsługową hodowle – autonomiczny ekosystem (biosfera). Jakiś czas temu głośno było ogrodzie założonym w 1960 roku, który na przestrzeni ponad pięćdziesięciu lat był otwierany i podlewany tylko raz!!! 
  • Druga opcja to uprawa w otwartym naczyniu. Wówczas szkło sprowadzamy do roli dekoracyjnej, a rośliny musimy traktować tak samo jak wszystkie inne kwiaty doniczkowe.
Jeżeli chodzi o rośliny, które dobrze nadają się do uprawy słoikowej to generalnie należy wybierać odmiany proste w uprawie, mało wymagające, oraz najlepiej wolno rosnące. Dobrze sprawdzają się wszelakie sukulenty, ale także trzykrotka, peperomia, skalnica rozłogowa, skrzydłokwiat, bluszcz, miniaturowe odmiany storczyków.  Fajnym pomysłem, który często stosuje się w edukacji ekologicznej jest użycie kępy mchu, który doskonale czuje się w warunkach słoikowych i nadaje się do eko-działań zimą!

źródło;www.fajneogrody.plA oto kilka cudeniek.Pinterest

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz